SPA, Wellness

Igaunija

Informācija par Sāremā

    Ir vairākas iespējas, kā nokļūt Sāremā (Sāmsalā). Visvienkāršākais veids, kā nokļūt uz salas no Igaunijas sauszemes, ir ar prāmi. Ar lidmašīnu šeit var ierasties no Tallinnas, Helsinkiem un Stokholmas. Mazās ostas uzņem arī tos drosminiekus, kas uz šejieni atkuģo paši savas jahtās. Ierodoties salā, ir jāatceras, ka atrodaties jūras ieskautā vidē. Laiks rit nedaudz lēnāk, jebkurā mirklī nevar tā vienkārši iesēsties mašīnā un aizbraukt, jo jāšķērso jūra. Bet tieši tāpēc veidojas savrupība, kas piešķir salai tai vien raksturīgu burvību.
    Sāremā galvaspilsēta un arī vienīgā pilsēta uz salas ir Kuresāre ar 16 122 iedzīvotājiem. Ciemā, kurš bija izveidojies seno salas iedzīvotāju tirdzniecības vietā, var arī šodien sajust senatnīgu vēsmu: vecas bruģakmeņa ieliņas, kas vijās gar gadsimtiem senām ēkām. Trīsstūrveida laukumi (gan centrālais laukums un citu ielu krustpunkti) norāda līdzību ar apkārtējiem ciemiem un padara Kuresāri par neatkārtojamu pilsētu Baltijas jūras malā. Šeit nav leļļu namiņu vai piparkūku pilsētiņu, šī ir pilsēta ar vēsturi, kas dzīvo līdzās vietējiem iedzīvotājiem un ceļotājiem.

    1998.gadā Kuresāre pirmā Igaunijā oficiāli ieguva "Veselīgas pilsētas" statusu. Sāmsalas galvaspilsēta jau no 19.gadsimta ir bijusi svarīga veselības veicināšanas un rehabilitācijas vieta. Ārstnieciskās dūņas šeit atklāja 1820.gadā, un Igaunijā pirmo ārstniecības iestādi izveidoja jau 1824.gadā. Šeit ieradās dāmas garās, gaišās kleitās ar saulessargiem, un kungi vasaras uzvalkos, lai izbaudītu dūņu vannas, pastaigātos pa parku un mūzikas paviljonā klausītos koncertus.

    Ir ārkārtīgi daudz iemeslu, lai apceļotu un iepazītu Sāremā. Tā izceļas citu salu vidū ar tās dabu, kuru vienreizēju padara salas atrašanās vieta un izolācija no sauszemes. Maigais jūras klimats un kaļķainā augsne nodrošina floras un faunas daudzveidību. Liela salas teritorija ir dabas rezervāts. Sāremā savvaļā varēsiet redzēt čūskas, retas tauriņu sugas un daudzveidīgus orhideju dzimtas augus.

    Kaali meteorīta krāteris ir unikāls ģeoloģisks fenomens. 1937. gadā pētnieki atklāja 30 dzelzs meteorītus, kas apstprināja viņu teoriju par esošu meteorīta krāteru grupu. Iespējams, meteorīta piezemēšanās un ezera izveide notikusi jau ap 700. g. p.m.ē.

    Kuresāres bīskapa pils un vecpilsēta radusies ap 13. gs. Tās kompleksā ietilpst arī Kūrmāja (atpūtas un izklaižu nams), bruņinieku nams, Kudjape kapsēta un vairākas citas vēsturiskas ēkas.

    Viidumae Dabas rezervāts un Vilsandi dabas parks ir pasakaina skaistuma vērošanas vietas. Sāremlā vien ir ap 100 sargājamu teritoriju - parki, klintis, koki, unikāli purvi.

    Anglas vējdzirnavas atrodas uz pakalna, kuru rotā vairākas vējdzirnavas. 1925. gadā šeit tās bija 9, tagad vairs tikai 5, bet vēl arvien iespaidīgas.

    Vecā Muhu baznīca atrodas Muhu salā, kura jāšķērso,ja Sāremā izvēlaties ierasties no Pērnavas puses. Baznīca celta 13. gs. un atjaunota 1980. gadā. Kora telpā apmeklētāji var apskatīt sienu gleznojumus, kas tapuši 13. gs. Kancele tapusi Renesanses laikā un ir viena no vecākajām Sāmsalā.

    Svaiga rudzu maize, kūpinātas zivis un svaigi brūvēts alus - tās ir tradicionālas Sāmsalas dāvanas tās apmeklētājiem. Runā, ka sāmsalieši jau 13. gs. brūvējuši alu, vēl pirms salu iekaroja vācieši.


    Šķiet, ka dūņu krājumi nebeigsies, Kuresāres kūrorts un Sāremā dabas parki kļūs arvien slavenāki visā Eiropā. Pēdējos gados ārkārtīgi populāri kļubvuši SPA pakalpojumi Sāremā. Šeit ir vairākas lielas SPA viesnīcas, trīs no tām - jūras krastā ar parku līdzās -, vilina gan dūņu, gan citu ārstniecības procedūru baudītājus visu gadu. Vasarā pilsēta ir cilvēku pilna, taču no rudens līdz agram pavasarim tā ir mierīgāka. Gaiss šeit ir labāks kā vairumā citu Eiropas pilsētu, un, barojot pīles pilsētas parka dīķī, pastaigājoties gar jūras malu vai ziemā slēpojot uz aizsalušās jūras, varat justies kā cilvēks, kas izvēlējies "visveselīgāko" atvaļinājumu pasaulē.

Informācija par salu arī www.saaremaa.ee
Pieteikties ceļojumam
Iegūt papildus informāciju
Vārds
Uzvārds
Tālrunis
E-pasts
Adrese
  pierakstīt mani jaunumu listē
Komentāri